Напредък на проекта „Изкуство и култура за всички“
През м. март 2023 г. НЧ «Братство 1869» гр. Кюстендил съвместно с НЧ „Васил Левски 1965” стартира изпълнението на проект „Изкуство и култура за всички“ по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”.
След успешното реализиране на дейностите през първите месеци на проекта в периода 1.07 – 31.08.2023 г. бяха реализирани дейности, които имат принос към постигането на целите на проекта.
Проведени бяха 2 тематични творчески беседи между млади творци и професионалисти от училища по изкуствата и квалифицирани преподаватели в сферата на изкуството и културата с фокус върху деца и младежи роми, които могат да повлияят върху бъдещото им личностно и професионално развитие. Представени бяха темите – „Развитие на класическата китара в България” с лектор Иван Андонов, китарист и „Музикално-фолклорните области в България” с лектор Веселина Сиракова – преподавател по музика и народно пеене. Проведените беседи обхванаха различни теми от изкуството и културата и имат принос за придобиване на нови знания от участниците, за повишаване на общата им култура и разширяване на мирогледа по презентираните теми. Целта на дейността бе ромските деца и младежи да излязат от зоната си на комфорт и да разширят мирогледа си чрез общуване с професионалисти в сферата на културата, както и със свои връстници от други етноси.
През месец юли 2023 г. бе сформирана Школа по народни танци и пеене, обединяваща традиционно изкуство на роми и нероми. В рамките на дейността професионални преподаватели по народно пеене и народни танци от НЧ „Братство – 1869” гр. Кюстендил и НЧ „Васил Левски 1965” провеждат обучения на 50 деца и младежи на народни песни и танци. В резултат ще бъде създаден концерт-спектакъл, който ще бъде представен по време на следващата дейност по проекта – Празник „Изкуство и култура за всички“. Дейността има принос към постигане на целите на проекта – повишаване участието на ромите в културни прояви и развитие на умения и капацитет за културен обмен между ромския и другите етноси чрез обучение и общи културни инициативи.
Проведени бяха две работни срещи на екипа, отговорен за изпълнението и управлението на проекта, на които бяха обсъдени организационни и логистични въпроси, свързани с успешното изпълнение на предстоящите дейности по проекта.
Проектът бе популяризиран сред целевите групи и обществеността чрез публикации в медиите и разпространение на информационни и рекламни материали, изготвени в съответствие с изискванията на Наръчника за комуникация и дизайн на ФМ на ЕИП и НФМ 2014-2021 г.
През месец септември 2023 г. предстои провеждането на тематична творчески беседа с лектор Арсо Илиев, както и ще продължи провеждането на уроците в Школата по народни танци и пеене.
Проектът по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество” се финансира от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г.