Напредък на проекта „Изкуство и култура за всички“
В периода 3 – 4 май 2023 г. в рамките на проект „Изкуство и култура за всички“ по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество” бе проведено обучение за повишаване капацитета на партньорите по проекта за работа с етническите малцинства в сферата на културата с участието на 10 служители на партньорите по проекта – НЧ „Братство 1869” гр. Кюстендил и НЧ „Васил Левски 1965” гр. Кюстендил, които преминаха обучение по модулите – Традиции и култура на ромския етнос; Методи за мотивация на ромското население за участие в културни прояви; Логистика и организация на прояви на изкуството и културата; Привличане на нови публики – методи за реклама и комуникация. В рамките на дейността бе разработен и наръчник, който да подпомогне организирането на прояви на изкуството и културата на етнически и културни малцинства и привличане на нови публики. Наръчникът съдържа практически насоки за достигане до нови аудитории, за привичане на нови публики и за стимулиране на нови и иновативни начини за използване на традиционните културни пространства, насърчаващи развитието на междукултурния диалог, методи за стимулиране на съвместното творчество в неутрални споделени пространства, иновативни подходи и използване на нови технологии към културното наследство и изкуствата и др. Целта на обучението бе да се повишат професионалните компетентности и умения на участниците във връзка с организацията и провеждането на прояви на изкуство и/или култура на етническите и културни малцинства с фокус върху ромите и привличане на нови публики.
През м. май 2023 г. НЧ „Братство 1869” гр. Кюстендил съвместно с НЧ „Васил Левски 1965” стартира провеждането на творчески беседи по различни теми от изкуството и културата. В периода 1.05 – 30.06.2023 г. в гр. Кюстендил бяха проведени 2 тематични творчески беседи между млади творци и професионалисти от училища по изкуствата и квалифицирани преподаватели в сферата на изкуството и културата с фокус върху деца и младежи роми, които могат да повлияят върху бъдещото им личностно и професионално развитие. Представени бяха темите – „Духови музикални инструменти” с лектор Росен Идеалов, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров” гр. София и „Българското изобразително изкуство от Възраждането до днес” с лектор Людмила Христова, преподавател по изобразително изкуство. Проведените беседи обхванаха теми от изкуството и културата и имат принос за придобиване на нови знания от участниците, за повишаване на общата им култура и разширяване на мирогледа по презентираните теми. Целта на дейността е ромските деца и младежи да излязат от зоната си на комфорт и да разширят мирогледа си чрез общуване с професионалисти в сферата на културата, както и със свои връстници от други етноси.
През месеците май и юни бяха проведени работни срещи на екипа, отговорен за изпълнението и управлението на проекта, на които бяха разгледани реализираните до момента дейности и обсъдени детайлите по успешното изпълнение на предстоящите дейности по проекта.
През месец юли 2023 г. предстои провеждането на творческа беседа на тема „Развитие на класическата китара в България” с лектор Иван Андонов, китарист и създаването на Школа по народни танци и пеене, обединяваща традиционно изкуство на роми и нероми. В рамките на дейността професионални преподаватели по народно пеене и народни танци от НЧ „Братство – 1869” гр. Кюстендил и НЧ „Васил Левски 1965” ще обучават 50 деца и младежи на характерни народни песни и танци в продължение на шест месеца.
Проектът по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество” се финансира от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г.